Náklady rátajú s hardvérom, inštalačnými nákladmi, chodom a údržbou a nákladmi na povolenia a financovanie. Aktuálne najväčším problémom je diverzifikácia zdrojov energií a zníženie závislosti od dovozu z Ruska. Napríklad nahradením plynu vo výrobe elektriny a tepla alternatívnymi zdrojmi by Slovensko mohlo relatívne rýchlo znížiť spotrebu plynu o 11 TWh.
Pokiaľ by navyše splnilo záväzok voči EÚ a znížilo spotrebu plynu o 15 % (6 TWh) konečná spotreba plynu by sa dostala na úroveň 30 TWh. Podľa odhadov medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) môže v krátkodobom horizonte skvapalnený plyn (LNG) nahradiť 10 – 15 % importu plynu z Ruska.
Alternatívu tak bude podľa analytikov treba nájsť na 21 – 23 TWh spotreby plynu. Z toho najväčšia časť pripadne na domácnosti, a to 50 %, priemysel 36 % a služby 15 %. "Tu bude záležať od toho, na aký účel sa plyn používa. Pre mnoho podnikov alternatívou k ruskému plynu bude plyn z Nórska, Alžírska alebo Nigérie. Domácnosti budú musieť prejsť z kúrenia plynom na tepelné čerpadlá alebo biomasu," očakávajú analytici.
Znížiť závislosť od ruských zdrojov a súčasne urýchliť odklon od fosílnych palív by mohla jadrová energetika, keď nový blok jadrovej elektrárne v Mochovciach prinesie ročne 4,1 TWh elektrickej energie ročne. Jadrové palivo do reaktorov používaných na Slovensku však vyrába ruský TVEL a jediný potenciálny dodávateľ alternatívneho paliva so skúsenosťami a technickými kapacitami je americký Westinghouse. Slovensko podpísalo zmluvu s TVEL v roku 2022 na dodávku paliva do roku 2026 s možnosťou predlženia zmluvy do roku 2030.