Breháre hrdzavé sú pre vedcov mimoriadne zaujímavé vtáky. Majú totiž jedny z najdlhších migračných trás vtákov na našej planéte. Na leto zvyknú lietať na Aljašku, kde kladú vajcia a vychovávajú svoje mladé, na zimu s nimi potom letia smerom na juh, neraz až do vzdialenej Tasmánie.
Sledovanie satelitom
To je dôvod, pre ktorý vedci týmto vtákom inštalujú 5G satelitné sledovacie zariadenia. Vďaka nim môžu ich trasy a aj čas, za ktorý ich zvládli, presne zmerať. V roku 2021 tak brehár známy pod číslom 4BBRW stanovil rekord 13 050 preletených kilometrov bez prestávky.
Tento október však jeho migračný let prekonal mladý, len päťmesačný „vtáčí tínedžer“ s označením 234684. Sledovacie zariadenie mu nasadili len nedávno. Vedci z neho zistili, že 13. októbra opustil Aljašku, kde sa vyliahol, a letel bez prestávky 11 dní a jednu hodinu, kým pristál v Ansonskom zálive v severovýchodnej Tasmánii neďaleko Austrálie 24. októbra.
Unikátna adaptácia
Vedci však nie sú týmto číslom vôbec prekvapení, už v minulosti predpokladali, že tieto vtáky dokážu zvládnuť takúto dlhú trasu. Teraz ju však potvrdili sledovacím zariadením. Sú presvedčení, že mladý vták neletel sám, ale v kŕdli, preto rovnakú vzdialenosť s ním prekonali aj ďalší. Zaujímavé pritom je, že vtáky mali počas cesty možnosť pristáť na ostrovoch v Oceánii, napríklad na Vanuatu či v Novej Kaledónii.
Ako je však možné, že taký dlhý let malé, maximálne 600 gramov vážiace vtáčiky zvládnu? Podľa biológov majú unikátny spôsob adaptácie vnútorných orgánov. Počas náročného letu stratia až polovicu hmotnosti a ich vnútorné orgány sa preto doslova scvrknú a po migrácii sa vrátia k svojim pôvodným rozmerom bez poškodenia.
Brehár hrdzavý
- Lat. Limosa lapponica
- Je to brodivý vták.
- Živí sa červami, mäkkýšmi, žubrienkami, kôrovcami a hmyzom.
- Hmotnosť: samec 275 – 400 g, samica 325 – 600 g
- Výška: samec 39 cm, samica 41 cm
- Hniezdenie: máj – august
- Sedenie na vajciach: 20 – 24 dní
- Dĺžka života: 10 – 15 rokov, rekordný vek 34 rokov