TASR o tom informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková. Ženská mokrá bylinná náparka je podľa vedúcej pôrodnej asistentky FNsP Žilina Viktórie Ciprichovej užitočná aj v poslednej fáze tehotenstva a dokáže pozitívne ovplyvniť priebeh pôrodu. "Náparka v sebe spája tradičnú metódu nahrievania ženských pohlavných orgánov prostredníctvom teplých bylinných výparov. Pripravuje mäkké pôrodné cesty na pôrod tým, že podporuje ich uvoľnenie, otváranie a zvlhčenie," vysvetlila Ciprichová s tým, že náparka navyše pomáha zahriať celé telo, obzvlášť panvové dno, pričom teplá para pôsobí na zmäkčenie hrádze, ktorá sa stáva poddajnejšou, elastickejšou a znižuje sa riziko jej natrhnutia.
"Dlhší pôrod môže byť pre ženy vyčerpávajúci a únavný. Táto špeciálna metóda im môže pomôcť zharmonizovať telo i myseľ, odbúrať strach a pripraviť sa na krásny okamih prvého stretnutia so svojím bábätkom," doplnila pôrodná asistentka. Počas naparovania nad bylinkami sa podľa nej aktívne uvoľňuje vnútorné napätie a vďaka tomu sa postupne odplavujú stresové hormóny, znižujú sa obavy z pôrodných bolestí a dochádza k psychickej úľave.
Žilinská pôrodnica má k dispozícii dve bylinné náparky, ktorých súčasťou je individuálna krytá stolička a špeciálne bylinkové zmesi osobitne určené na uvoľnenie pôrodných ciest, pôrodné hojenie či voňavý pôrod.
Oddelenie gynekológie a pôrodníctva má s využívaním bylinnej náparky podľa jeho primára Martina Sudeka zatiaľ len pozitívne skúsenosti. "Verím, že si táto metóda nájde v našej pôrodnici svoje stále miesto, rodičky budú mať o ňu záujem a budeme ju využívať pravidelne," doplnil primár.
Okrem pôrodných asistentiek, ktoré sa tejto metóde venujú už dlhšiu dobu, sa aktuálne preškolili tiež ďalšie pôrodné asistentky, sestry i lekári.