Na rokovaní parlamentu chce so svojimi nezaradenými poslancami predložiť uznesenie s cieľom zaviazať vládu, aby informovala o pripravenosti na túto situáciu.
"Javí sa, že nás môže čakať podobná situácia, možno ešte väčších rozmerov, ako bola tá prvá vlna," poznamenal Pellegrini. Priblížil, že ruská armáda cielenými útokmi likviduje energetickú infraštruktúru Ukrajiny, zlyhávajú dodávky elektriny i tepla. Upozornil preto na hrozbu ďalšej a masívnejšej migračnej vlny. Vyzval ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) a vládu, aby informovali o pláne a pripravenosti na situáciu.
Pellegrini s exministerkou vnútra Denisou Sakovou apelovali na pripravenosť po bezpečnostnej aj humanitárnej stránke. Saková podčiarkla aj problém s nelegálnou migráciou a potrebu riešenia situácie. Obaja hovoria o zlyhávaní ochrany schengenskej hranice. "Niekoľko týždňov čelíme medzinárodnej hanbe," povedal Pellegrini a poukázal na obnovenie kontrol na hraniciach s Českou republikou a Rakúskom. V tejto súvislosti kritizoval aj nedostatočné stavy v polícii a štátny rozpočet na ďalší rok. Hovorí o nedostatku prostriedkov pre políciu. Navrhnúť chce zmeny na posilnenie tejto kapitoly.
Vláda SR už koncom októbra schválila kontingenčný plán, ktorý má riešiť mimoriadnu situáciu v súvislosti s možným hromadným príchodom Ukrajincov v zime na Slovensko. Očakávané náklady plánu sú viac ako 31,7 milióna eur. Najviac, vyše 14 miliónov eur, sa predpokladá na núdzové ubytovanie. Cieľom kontingenčného plánu je zaistiť bezpečný a dôstojný vstup a pobyt pre ukrajinských utečencov a ľudí z tretích krajín na územie SR. Zaistiť sa má prístup k materiálnej, právnej, psychosociálnej a zdravotnej podpore pre odídencov.