V predbežnej správe to uvádza európska odnož Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Najviac úmrtí v súvislosti s teplom tento rok zaznamenalo Nemecko (4500), Španielsko (4000) a Británia (3200).
Čísla vo finálnej správe budú podľa WHO pravdepodobne ešte vyššie, keďže niektoré národné úrady stále vyhodnocujú štatistiky. Napríklad francúzsky štatistický inštitút (INSEE) uviedol, že medzi júnom a augustom 2022 zomrelo o 11.000 ľudí viac ako v roku 2019, teda posledným letom pred začiatkom pandémie. INSEE uviedol, že pravdepodobným vysvetlením týchto čísel sú práve horúčavy.
Extrémne teploty zhoršujú prejavy ochorení dýchacieho, obehového i nervového systému, chronických chorôb i prejavov cukrovky. Teplotné rekordy meteorológovia v lete tohto roka hlásili na mnohých miestach v Európe. V Británii padol absolútny rekord, meteorológovia tam 19. júla prvýkrát v histórii namerali viac ako 40 stupňov Celzia. V portugalskom Alijó bolo päť dní predtým 47 stupňov Celzia, čo bola najvyššia teplota v histórii pre júl v kontinentálnom Portugalsku.