Ako o tom informovala ČTK, výstava je prístupná verejnosti od 8. novembra v Galérii Millennium na pražskej Malej Strane. Umelkyňu mnohí poznajú aj na základe zvučného mena jej manžela, tiež sklárskeho výtvarníka René Roubíčeka.
"Vo všetkých obdobiach svojej tvorby vychádzala z typických vlastností skla, z rozsahu jeho odlišností a remeselných možností. Tie poznala nielen z histórie a každodennej práce sklárskych majstrov, ale aj z výrobkov, ktoré používali pre potešenie po práci," povedala o tvorbe svojej matky Michaela Lesařová-Roubíčková, ktorá sa taktiež venuje umeniu. Práve ona na počesť svojej matky otvorí jej výstavu.
Podľa Miluše Roubíčkovej, tvorila z radosti a z možností, ktoré sklo ponúka. Snažila sa aplikovať a ukázať staré techniky, dokým sa ich ešte mohla od naučiť od starších majtrov. Podľa jej dcéry vytiahla staré techniky z neznáma a vložila ich do súčasného, až nadčasového kontextu. Podľa jej slov, umelecky zvečnila inšpiratívne tvary ovocia a zeleniny, predmety každodennej potreby a atmosféru sviatočných chvíľ. Odvážila sa vyrobiť nákupné tašky, hríby a kapustové hlavy, tortu alebo kvapkajúce vajíčko zo skla, dodala Lesařová-Roubíčková.
Miluše Roubíčková patrí k popredným osobnostiam českého a európskeho umeleckého sklárstva. V rokoch 1945 až 1949 študovala na Vysokej škole výtvarných umení v ateliéri skla a monumentálnej kresby u Josefa Kaplického. Potom sa venovala priemyselnému dizajnu, ktorý realizovala v prototypoch často určených pre sériovú výrobu. Od 60. rokov 20. storočia tvorí voľne v duchu pop-artu, svoje diela vystavovala na mnohých výstavách doma i v zahraničí a je zastúpená vo viacerých zbierkach zameraných na sklo.