2. Predvolená investičná stratégia
Noví sporitelia, ktorí si začnú posielať peniaze do druhého piliera, budú mať ako predvolenú investičnú stratégiu indexový fond. To znamená, že by mali získať viac peňazí, keďže ide o rizikovejšie investovanie. „Podľa údajov dôchodkových správcovských spoločností do tejto skupiny patrí cca 1,1 milióna sporiteľov s celkovou nasporenou sumou približne 5,6 mld. eur,“ hovorí Krajniakovo ministerstvo o tom, koľko ľudí sa do týchto fondov presunie.
Ľudia, ktorí majú nad 54 rokov, si tak budú sporiť konzervatívnejšie s garantovanejším výnosom, keďže sú tesne pred dôchodkom. Pokiaľ však pracujú, tak sa ich nové príspevky taktiež budú vkladať do rizikovejších indexových fondov - v prípade ich prepadu však stratia len menšiu časť nasporenej sumy. Po novom však bude platiť garancia, že ak ste v dlhopisovom garantovanom fonde, tak na konci nedostanete menej peňazí, ako ste doň vložili, čo sa vo výnimočných prípadoch mohlo stať.
3. Automatický vstup
Jednou z dôležitých zmien je automatický vstup do II. piliera, a to pri prvom dôchodkovom poistení z I. piliera do veku 40 rokov. Súčasný stav dovoľuje sporiteľom vstúpiť do II. piliera len do 35. roku života. „Po novom budú mať všetci sporitelia možnosť vstupovať až do 40 rokov, pričom táto hranica sa bude aktívne prispôsobovať zmene dôchodkového veku. Automatickým vstupom dávame ľuďom príležitosť sporiť si na dôchodok efektívnejšie.
Účasť v II. pilieri nebude povinná, sporiteľ bude mať možnosť z tohto systému do dvoch rokov od vzniku vystúpiť,“ uvádza rezort práce. Celé to začne platiť od mája 2023 a v praxi to znamená, že ak nastúpite do zamestnania a začnete odvádzať odvody na sociálne poistenie, tak sa vám založí druhý pilier. Sociálna poisťovňa vám po šiestich mesiacoch vyberie DSS, ak sami neprejavíte záujem o skončenie sporenia v druhom pilieri.