TASR o tom informovala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková. "Pýtam sa verejne Daniela Lipšica, prečo špeciálna prokuratúra v tejto kauze nestíha podozrenie z trestného činu legalizácie príjmov z trestnej činnosti. (...) Pýtam sa, či toto nie je forma odmeny pre prominentných kajúcnikov, aby si mohli užívať svoje peniaze v čínskych bankách alebo hotovosti až do konca života," uviedol Šutaj Eštok. Ako zdôvodnil, považuje za verejný záujem odhaliť manipulačné praktiky nominantov Igora Matoviča (OĽANO) a ich zneužívanie práva na politické účely.
Trestné oznámenie súvisí s prípadom trestného činu neoprávneného uplatnenia nároku na vrátenie DPH na daňovom úrade v Nitre, pripomenula hovorkyňa. V kauze známej ako Daniari mala organizovaná skupina ľudí žiadať neoprávnene od štátu vratky DPH, pričom jej najvyššie postavenými členmi a "mozgom" mali byť práve spomínaní kajúcnici.
"Ohľadom legalizácie trestnej činnosti, ktorá má súvisieť s kauzou daniari, sa na Úrade špeciálnej prokuratúry vedie trestné stíhanie od novembra 2021, takže vyjadrenie poslanca, že sa tým nikto nezaoberá, nezodpovedá skutočnosti," uviedla pre TASR hovorkyňa GP SR Jana Tökölyová.
Policajný prezident Štefan Hamran reagoval, že očierňovanie kajúcnikov intenzívne prebieha. Šutaja Eštoka komentovať nechcel, pretože viaceré poslancove vyjadrenia sa v minulosti nepotvrdili. "Ak podal taký podnet, prokuratúra a orgány činné v trestnom konaní môžu konať, nemusia to poskytnúť napríklad Úradu inšpekčnej služby. Môžu to preveriť a spraviť si z toho záver," povedal Hamran.