Vyplýva to z návrhu novely zákona o hmotnej núdzi, ktorý v stredu schválila vláda. Nová legislatíva prináša okrem iného aj vylúčenie osobitného príspevku zo systému pomoci v hmotnej núdzi a úpravu posudzovania príjmu.
"Cieľom návrhu zákona je upraviť podmienky poskytovania pomoci v hmotnej núdzi tak, aby bola pomoc v hmotnej núdzi adresnejšia, efektívnejšia a aby mala motivačný efekt voči jej príjemcom vymaniť sa z hmotnej núdze," uviedlo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) v predkladacej správe k schválenému materiálu.
Najzásadnejšie zmeny sa podľa rezortu týkajú zrušenia osobitného príspevku, ktorý bude riešený samostatne v rámci politiky aktívnych opatrení na trhu práce. MPSVR navrhlo aj zmeny v oblasti posudzovania niektorých druhov príjmov, keď napríklad tehotenské sa nebude považovať za príjem na účely zákona o životnom minime. Rovnako sa na účely pomoci v hmotnej núdzi nebudú považovať za príjem ani príspevky poskytované v rámci aktívnych opatrení trhu práce podľa zákona o službách zamestnanosti. Naopak, za príjem by sa po novom mala pri posudzovaní hmotnej núdze považovať zamestnanecká prémia a daňový bonus na dieťa.
Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) však po rokovaní vlády spresnil, že zarátanie daňového bonusu do príjmu na posúdenie hmotnej núdze ešte nie je uzavreté, keďže koaliční partneri mali k tomuto zámeru pripomienku. Či bude daňový bonus do príjmu zarátaný, bude podľa ministra záležať na tom, v akej výške bude schválený v parlamente.