Medzi možné liečebné metódy patrí hlboká mozgová stimulácia. Spočíva v zavedení tenkej stimulačnej elektródy do mozgu cez malý otvor v lebke, ktorá „preprogramuje“ mozog a vnúti mu, že produkuje dopamín. Vďaka tomu môžu pacienti získať späť kontrolu nad svojimi pohybmi. "Do budúcnosti chceme byť presnejší a jemnejší a vyvinúť stimulátor, ktorý bude mozgu načúvať a dopamín mu bude stimulovať len keď si oň mozog sám povie," povedal Brázdil.
Neurodegenerácie sa môžu objavovať aj ako dôsledok opakovaných mikronárazov do hlavy, typicky pri kontaktných športoch. Takéto poranenia totiž spôsobujú úbytok dopamínu. Jedny z prvých špecifických príznakov Parkinsonovej choroby je porucha v REM spánku, pri ktorej človek v spánku hovorí, kope, hýbe končatinami, padá z postele a pod. To sa odohráva v skorom štádiu a zhruba o desať rokov sa môže rozvinúť Parkinsonova choroba.
Jediná prevencia je podľa odborníkov zdravý životný štýl, teda zdravá strava, pravidelná fyzická aktivita, zníženie hladiny cholesterolu alebo zlepšenie životného prostredia, najmä zníženie pesticídov.