"Návšteva Múzea holokaustu v Seredi je silným zážitkom. Pripomína nám naše zlyhania z minulosti a osudy nevinných ľudí, ktorí sa stali obeťami len pre to, že sa narodili ako Židia. Aj dnes v našej spoločnosti vidíme nebezpečný nárast antisemitizmu a nenávisti. Ako nás presvedčil teroristický útok na Zámockej ulici v Bratislave, táto nenávisť sa z online priestoru preniesla aj do našich ulíc. Nesmieme však dopustiť, aby ovládla naše srdcia a naše činy," uviedol minister Rastislav Káčer.
Počas druhej svetovej vojny prešlo koncentračným a pracovným táborom v Seredi približne 16-tisíc slovenských Židov. Mnohí z nich videli svojich blízkych poslednýkrát živých práve na tzv. Appelplatzi.
"Hitlerovej nenávisti a antisemitizmu uverili aj predstavitelia vojnovej Slovenskej republiky. Tí svojím židovským spoluobčanom odobrali základné práva, zbavili ich ľudskej dôstojnosti, ukradli im majetok a napokon ich transportmi poslali do nacistických koncentračných a vyhladzovacích táborov. Dnes sa nám zdá byť niečo také nepredstaviteľné. Rovnako ako je pre nás nepredstaviteľné utrpenie, ktoré zažívali židovské ženy, deti, muži a starší ľudia. Práve preto je dôležité poznať našu minulosť, neustále o nej hovoriť, vzdelávať mladú generáciu i celú spoločnosť," dodal šéf slovenskej diplomacie s tým, že aj pokračujúcej ruskej vojenskej agresii na Ukrajine predchádzalo dlhodobé prekrúcanie faktov, skresľovanie histórie, šírenie dezinformácií a ďalších nástrojov hybridnej vojny.
Minister Káčer zároveň ocenil aktivity Múzea holokaustu v Seredi, osobitne v oblasti vzdelávania a boja proti antisemitizmu. Dňa 9. novembra uplynulo 84 rokov od protižidovského pogromu známeho ako Krištáľová noc. Medzinárodné spoločenstvo si tento deň pripomína aj ako deň boja proti fašizmu a antisemitizmu.