Kurátor Vojtech Kárpáty Novému Času priblížil, že výstava je v šiestich celkoch a týka sa 20. storočia. "Nemôžeme obísť koniec Rakúska-Uhorska a prvú Československú republiku, v ktorej sa rozoberá tzv. legionárska legenda. Rok 1938 znamenal pre Košice obsadenie Hortyovským Maďarskom, no všímame si aj Slovenský štát a posledné slobodné obdobie v období 1945-48. A záver patrí reálnemu socializmu až do roku 1989," spomenul Kárpáty.
Pokým v časoch monarchie išlo podľa neho o propagandu oslavujúcu štát a panovníka, vo vojnových rokoch 1914-18 sa mobilizovalo najmä obyvateľstvo na podporu vojakov na fronte. "Prvorepubliková propaganda je orientovaná oslavou novej česko-slovenskej štátnosti a hojne sa pestoval aj kult prezidenta Masaryka. Slovenský štát propagandu inštitucionoval od ministerstva až po špecializované regionálne úrady na kontrolu všetkých tlačových, obrazových a filmových výstupov," uviedol kurátor.
Obdobie normalizácie od 70-tych rokov podľa neho dotvára formovanie inovatívnych výtvarných postupov na rôznych plagátoch. "Predchádzajúce roky sú do veľkej miery poznamenané kultom osobnosti sovietskeho vodcu Stalina alebo domáceho Klementa Gottwalda. Aj dnes, hoci o tom už nie je výstava, sa propaganda vyvíja a používa stále sofistikovanejšie. Od plagátov cez umne strihané reklamy, pričom sa využíva rovnaký typ výsmechu na vykreslenie nepriateľa," dodal Kárpáty.
Viac o propagande
Propaganda pochádza z latinského slova propagare, ktoré prekladáme slovesami šíriť, hlásať, vytvárať či uvádzať na známosť. Ide o šírenie názorov a informácií, ktorého hlavným cieľom je ovplyvňovať individuálnu alebo kolektívnu verejnú mienku spolu s potvrdením postojov a konania v mene vyšších cieľov, ideálov a konkrétnych politických ideológií.