"Vidíme, že všetky takéto oznámenia zvyšujú obavy, ako aj pozornosť verejnosti voči iránskemu jadrovému programu," povedal Grossi, ktorý sa zúčastňuje na klimatickej konferencii OSN (COP27) v egyptskom letovisku Šarm aš-Šajch. Podľa neho to však nemá "akýkoľvek vplyv" na rokovania o jadrovom programe islamskej republiky.
Veliteľ iránskych revolučných gárd generál Amír Alí Hádžízáde vo štvrtok oznámil, že Teherán vyvinul hypersonickú strelu, ktorá je schopná obísť všetky systémy protiraketovej obrany.
Oznámenie o novej hypersonickej strele prišlo len niekoľko dní po tom, čo Irán oficiálne priznal, že Rusku dodal útočné drony. Bolo to však ešte pred inváziou na Ukrajinu a po jej začiatku už Rusku drony neposielal, tvrdí Teherán.
Agentúra AFP pripomína, že hypersonické strely dokážu na rozdiel od balistických lietať v nižších vrstvách atmosféry a rýchlejšie dosiahnuť cieľ. Lídrom v oblasti vývoja týchto striel je v súčasnosti Rusko, za ním nasledujú Čína a Spojené štáty. Hypersonické rakety sa tiež dajú ovládať, čo komplikuje ich zameranie.
Skúšku hypersonickej strely vlani uskutočnila aj Severná Kórea.