Slovenské nemocnice majú aj málo sestier. Navýšili ste im platy aj podľa toho, akú majú prax. Máte informácie o tom, že by sa chystali ísť do nejakej nátlakovej akcie ako lekári?
- Čo sa týka platov, tak tam nikdy nemôžeme považovať tú otázku za vyriešenú. Aj pre ne pritom platí každoročná valorizácia, ale pokiaľ sa nájdu v rozpočte peniaze pre všetkých zdravotníckych pracovníkov, tak budem rád. V niektorých nemocniciach tiež sestry odmietli nastúpiť do služieb, boli vyčerpané, ale napokon to tie manažmenty zvládli.
Keď sa schvaľovala reforma nemocníc v parlamente, tak ste hovorili, že dáte k dispozícii rozpis nemocníc do kategórii po komunálnych voľbách. Kedy tomu tak bude?
- V decembri bude zverejnený. V rámci kreovania povinných a doplnkových programov sa ľudia z nemocníc stretávali a vypracovávali to, čo by mali spĺňať a teraz v priebehu novembra prebiehajú stretnutia so zástupcami nemocníc po jednotlivých regiónoch. Prvá sieť bude vydaná v rámci úrovni nemocníc, ale každá môže mať aj doplnkové programy. O nich sa budeme baviť do marca budúceho roka. Nemocnice, ktoré budú zaradené v sieti na nejakej úrovni majú ďalší rok na to, aby sa pripravili na doplnkové programy. Definitívna sieť bude vydaná takto o rok a tá bude platiť od roku 2024.
COVID-19 už Slovensko veľmi nerieši. Máte prepočty, koľko vakcín máte na skladoch a čo sa s nimi bude robiť?
- Na sklade máme viac ako 3 milióny. Treba si uvedomiť, že zmluva s Európskou komisiou hovorila o tom, že v tomto roku a v budúcom roku dostaneme 5,5 milióna vakcín. Bolo to po dohode s európskymi krajinami a vychádzalo sa z predikcií od počtu obyvateľov. Skončilo to tak, že vo všetkých krajinách sú veľké prebytky. Prvý tlak, ktorý sme vyvíjali na Európsku komisiu, bol v tom, aby nám chodili adaptované vakcíny na omikron. To sa podarilo a teraz sa bavíme o roku 2023, kde je tlak zo všetkých krajín EÚ, aby sa zmluva predĺžila alebo zmenila tak, aby tie prebytky neboli také obrovské. Vakcín je na trhu dostatok a je problém aj s ich darovaním. Veľkú väčšinu vakcín sme však preplatili z eurofondov, takže Slovensko ten nákup vakcín veľa zatiaľ nestál.
Nepodarilo sa teda zatiaľ utlmiť ten príchod vakcín na Slovensko?
- My na to tlačíme, ale je to rozhodnutie 27 krajín EÚ a tam nedošlo zatiaľ k zhode. Snažíme sa, aby 5 miliónov vakcín na budúci rok bolo rozložených do viacerých rokov. Asi ani omikron nie je poslednou verziou, ktorá je, a vyvíjajú sa aj spoločné vakcíny na covid a chrípku, takže aby sme mali najmodernejšie vakcíny.
Koľko ich teda skončí v spaľovni?
- To sa nedá povedať. Vakcíny sú nové a sú v skladoch, kde sa testuje ich stabilita. Pokiaľ sú tie vakcíny stabilné, tak firmy predlžujú exspiráciu. Zatiaľ bolo zlikvidovaných pár tisíc vakcín, lebo neboli použité. Všetky, ktoré máme v sklade sú ešte v dobe exspirácie a je vysoká pravdepodobnosť, že bude predĺžená. Raz však exspirujú a vakcíny na pôvodnú verziu covidu asi už nikomu nebudeme môcť predať, takže je možnosť, že za nejakých pár mesiacov, rok, dva budú musieť byť zlikvidovaná.