Medzi množstvom exponátov je aj replika topánok pravekého lovca Ötziho, stopa prvého kozmonauta na Mesiaci, ale aj darované topánky umelcov a športovcov.
Iniciátormi vzniku múzea, ktoré otvoria už 17. novembra, boli historička Uršula Ambušová-Tajkov a spisovateľ Slavomír Szabó. „Myšlienka aj so základnou osnovou prierezom dejinami vznikla počas pandémie a som rada, že sa tak skoro podarilo získať mnoho cenných exponátov. Najprv sme oslovili len miestnych, no čoskoro svoje topánky posielali aj známe osobnosti,“ uviedla historička.
A tak sa medzi exponátmi popri stepovacích topánkach herečky Kamily Magálovej ocitla aj obuv športovcov, ako sú Miroslav Šatan, Žigmund Pálffy, Petra Vlhová, Matej Tóth či Štefan Svitko, ale i kňaza Petra Gombitu, v ktorej bežal za chudobných z Košíc až do Ríma. Medzi jedinečnými kúskami je aj obuv českého speváka a tanečníka Josefa Laufera, ktorý je už takmer tri roky v takzvanom vegetatívnom stave. Stepovacie topánky múzeu venovala spevákova dcéra Ester aj so sprievodným listom, že ide o kúzelnú obuv.
Starosta obce Štefan Kováč potvrdil, že v historickej budove z prelomu 18. a 19. storočia bývali správcovia majetkov šľachtického rodu Csákyovcov a neskôr sa tam nachádzala aj obuvnícka dielňa. Niekoľké modely sú len replikami - napríklad odtlačok obuvi kozmonauta Aldrina, ktorý vystúpil na Mesiac, alebo snežnica pravekého lovca Ötziho.