Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie holandského ministerstva zahraničných vecí. OSN potvrdila, že tento krok sa uskutoční budúci týždeň.
Zásielka hnojív je určená pre africkú krajinu Malawi v rámci Svetového potravinového programu. "Predmetné hnojivo bolo zmrazené, pretože ruská spoločnosť, ktorá ho vlastní, je prepojená s osobou, na ktorú sa vzťahujú sankcie," uviedlo ministerstvo bez uvedenia mena spoločnosti. Obilie a hnojivá nie sú ovplyvnené protiruskými sankciami Európskej únie.
OSN prvýkrát požiadala o vydanie zásielky koncom októbra a teraz bude dohliadať na jej doručenie na miesto určenia. Uvoľnenie je podmienené dohodou, že sankcionovaná spoločnosť nebude mať z predaja hnojív žiadny zisk.
"Svet si nemôže dovoliť, aby globálny problém s dostupnosťou hnojív viedol k celosvetovému nedostatku potravín," uviedla OSN vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra Reuters. "OSN preto vyzýva všetkých aktérov, aby urýchlene odstránili všetky zostávajúce prekážky vývozu a prepravy hnojív do krajín, ktoré ich najviac potrebujú," dodala organizácia.
Ako uviedli predstavitelia OSN po stretnutí s ruskou delegáciou v Ženeve, prvá zásielka darovaných hnojív by mala smerovať do Malawi v priebehu budúceho týždňa. OSN a Rusko tam rokovali o možnom predĺžení dohody, ktorá umožnila Ukrajine obnoviť vývoz obilia. Rusko začalo blokovať ukrajinské čiernomorské prístavy krátko po svojom februárovom vpáde na Ukrajinu, čím znemožnilo vývoz ukrajinského obilia. Tri z týchto prístavov potom začali fungovať vďaka dohode, ktorú v júli pomohli uzavrieť OSN a Turecko.
Začiatkom novembra ruská spoločnosť Uralchim-Uralkali uviedla, že v rámci humanitárnej pomoci pošle do Afriky 240 000 ton hnojív, ktoré sú zablokované v európskych prístavoch. Prvá zásielka mala ísť do Malawi. Spoločnosť uviedla, že rokuje s OSN s cieľom získať povolenie na vývoz tohto výrobku, informovala tlačová agentúra TASS.