Nechceli hovoriť o iných možných riešeniach, kolaps zdravotníctva nepripúšťajú. Nepovažujú za dobré ani vyhlásenie núdzového stavu pre zdravotníctvo.
"Nie je to čiernobiele. Je pravda, že lekári majú dôvod sa sťažovať a je dobré, že tlačia na systémové zmeny. Škoda, že tak nerobili skôr," podotkla Bittó Cigániková. Požiadavka na zvýšenie platov sa podľa nej nedá splniť hneď, je za postupné navyšovanie. Nerozumie, kde sa pri rokovaniach stala chyba, keďže v parlamentnom zdravotníckom výbore prešli požiadavky lekárov a zhodli sa na riešeniach aj termínoch.
"Odborári poukazujú na jeden z najväčších problémov, a to je žalostný stav srdca zdravotníctva, a tým sú nemocnice, najmä tie koncové," povedal Krajčí. Vysvetlil, že tie poskytujú najkomplexnejšiu zdravotnú starostlivosť a generujú zdravotníckych profesionálov.
"Keď nebudú dobre fungovať a nebudú dobre zaplatené, tak sa naše zdravotníctvo postupne rozpadne," dodal. Problém vidí najmä v tom, že nie je definovaná cenotvorba nemocníc. S Bittó Cigánikovou súhlasí, že ustanovenie o zabezpečení platieb z poistného pre všetky nemocnice treba jasnejšie formulovať.
Nezhodli sa, či rezorty zdravotníctva a financií postupujú dobre. Bittó Cigániková vyčíta ministerstvu financií, že na ňom rok a pol stáli platy zdravotníkov. Krajčí podotkol, že táto otázka je vyriešená. Podčiarkol, že lekárom ide o ďalšie systémové zlepšovanie zdravotníctva. "Všetci sa spoliehame na to, že sa dohodnú. Tu neexistuje riešenie, že sa nedohodnú," uviedol.