Hlavným dôvodom je ruský útok na Ukrajinu, ktorý do európskej ekonomiky priniesol neistotu a zvýšenie cien za základné suroviny. Za čo všetko si priplácame a dokedy to potrvá?
Pokračovanie v zdražovaní priniesli najmä potraviny, nealko nápoje a bývanie s energiami, ktoré tvoria takmer polovicu výdavkov domácností. Za jedlo dávame oproti minulému roku o 26,8 % viac, pričom najviac sa to týka chleba, obilnín, mäsa, mlieka, syrov či vajec. Veľký percentuálny rast vykazujú aj oleje a tuky, ktoré sú o polovicu drahšie ako pred rokom. Za zeleninu zaplatíme o štvrtinu viac a za energie o 16 %. „Medziročne inflácia od januára minulého roka bez prestávky rastie a momentálne s hodnotou 14,9 % dosahuje najvyššie hodnoty od začiatku milénia,“ uvádza Štatistický úrad.
Ceny pohonných látok po troch mesiacoch mierneho poklesu začali v októbri znovu rásť. „Významné zvýšenie dosiahli aj ceny odevov a obuvi, a to o 3,6 %,“ píšu štatistici. Výrazný vplyv na infláciu má od začiatku roka zvýšenie cien v odbore bývanie a energie, kde medziročný rast sa už štvrtý mesiac pohybuje nad úrovňou 16 %. „Posledných päť mesiacov pod vplyvom približujúcej sa zimnej sezóny v tejto zložke rastú najmä ceny pevných palív, aktuálne sú o 41,5 % vyššie ako pred rokom. Zvýšili sa tiež ceny tepelnej energie, a to na 18,5 %,“ dodávajú experti.