Kto bude s Dzurindom
Podobné stranícke plány nedávno prezentoval aj Mikuláš Dzurinda, ktorý má spájať konzervatívnejšie kruhy. „Ak chcete, aj politická strana, ktorej líder by mal v rukách nejaké žetóny, aby mohol rozvíjať širšiu spoluprácu. Takémuto projektu sa snažím vdýchnuť dušu,“ potvrdil Dzurinda pre SME. Ten rokoval aj s bývalým poslancom Za ľudí a so súčasným šéfom malej strany Spolu Miroslavom Kollárom.
„To, o čom hovorí Mikuláš Dzurinda, vnímam ako rozumný pokus, ako zabrániť prepadu hlasov stredopravých voličov,“ tvrdí Kollár. Špekulovalo sa aj o spolupráci Dobrej voľby Tomáša Druckera. „Je potrebné spájať sily a ľudí, ktorí nerobia divadlo a neponúkajú iba polarizáciu a vytváranie nepriateľov,“ uviedol nedávno Drucker. Pomerne rezervovane sa v tejto súvislosti zatiaľ vyjadruje predseda KDH Milan Majerský. „Stretli sme sa, porozprával nám o svojej vízii, že by chcel niečo založiť. Nedali sme mu žiadne záväzné stanovisko,“ povedal.
Ťahať môžu sklamaných
Radoslav Štefančík, politológ
Keď sa pozrieme na výsledky volieb v roku 2020, tak si musíme uvedomiť, že približne viac ako jedna štvrtina voličov nemá zastúpenie v parlamente, pretože tie strany, ktoré volili, sa do parlamentu nedostali. A druhá skupina sú práve tí sklamaní voliči zo strán súčasnej vládnej koalície. Myslím si, že medzi Nicholsonovou a Dzurindom neexistuje výrazný rozdiel, niektorí môžu byť trošku viac konzervatívnejšie zameraní, niektorí, okolo Nicholsonovej, by mohli byť zameraní viac liberálne. Mikuláš Dzurinda pochádzal kedysi z KDH, ale dal dokopy subjekt, ktorý by bol pomerne úspešný aj u toho stredového voliča, ktorý nebol zameraný až tak konzervatívne.