Reklama

SPP dostane od vlády veľký balík peňazí: V budúcom roku ich však bude musieť vrátiť

SPP dostane od vlády veľký balík peňazí: V budúcom roku ich však bude musieť vrátiť

Zdroj: tasr

Reklama

Slovensko poskytne štátom kontrolovaným plynárňam SPP pol miliardy eur na zabezpečenie finančnej stability podniku, ktorý pred vykurovacou sezónou vytvoril značné zásoby zemného plynu v súvislosti s krátením dodávok suroviny z Ruska.

O prechodnom posilnení kapitálu SPP v pondelok rozhodla slovenská vláda, podnik by mal peniaze v budúcom roku vrátiť. SPP je najväčším predajcom plynu na Slovensku a pôsobí aj ako dodávateľ elektriny. Plynárne do začiatku terajšej vykurovacej sezóny podľa materiálu ministerstva hospodárstva uskladnili v zásobníkoch plyn v hodnote cez dve miliardy eur.

Po ruskej invázii na Ukrajinu SPP zaznamenal krátenie dodávok plynu od ruskej spoločnosti Gazprom Export. Firma na to zareagovala objednaním plynu od iných dodávateľov a začala vytvárať zásoby suroviny na zimné obdobie. Podľa ministerstva hospodárstva je SPP pripravený zabezpečiť dodávky plynu pre všetkých svojich odberateľov aj v prípade, že by Gazprom Export zastavil dodávky.

Peniaze od vlády má SPP použiť na zabezpečenie svojej finančnej stability počas prvých mesiacov vykurovacej sezóny a na riešenie prípadnej nepredvídateľnej situácie na trhu so zemným plynom. Kabinet zaviazal ministerstvo hospodárstva, aby do konca marca budúceho roku rozhodlo ako jediný akcionár SPP o tom, že mu firma poskytnutú čiastku vráti.

Autor: ČTK

Súvisiace