Ťažké následky
-
zápal pľúc
-
syndróm akútnej respiračnej tiesne
-
zápalové ochorenia srdca
-
zhoršenie chronických zdravotných ťažkostí
Rizikové skupiny
-
deti do 5 rokov, najmä od 6 mesiacov do 3 rokov
-
tehotné ženy a ženy, ktoré plánujú otehotnieť v chrípkovej sezóne
-
starší ľudia, najmä nad 59 rokov
-
ľudia s chronickým ochorením dýchacieho systému, srdca a ciev, obličiek a pečene, metabolizmu, s cukrovkou, s oslabenou imunitou
-
personál zdravotníckych zariadení a zariadení sociálnych služieb
-
zamestnanci v dennodennom kontakte s rizikovými osobami
Očkovať sa dá aj v novembri
Zuzana Krištúfková, epidemiologička
November je stále vhodný mesiac na očkovanie proti chrípke. Zvyčajne trvá 10 až 14 dní po očkovaní, kým sa vytvorí imunitná odpoveď a ochrana. Epidémia chrípky postihuje Slovensko najčastejšie koncom januára a trvá až do konca februára. Ochrana po očkovaní trvá najmenej jednu chrípkovú sezónu, ale časom ubúda. Z toho dôvodu sa prikláňame k posunu začiatku očkovania až na neskoršiu jeseň. Ideálny čas na očkovanie sa preto začína až najskôr v októbri.
Očakávame silnejšiu aktivitu
Ján Mikas, hlavný hygienik SR
V aktuálnej sezóne - aj vzhľadom na minimum plošne zavedených protiepidemických opatrení - nemožno vylúčiť skorší nástup zvýšeného výskytu chrípky, ako aj silnejšiu aktivitu chrípky než v predchádzajúcich dvoch sezónach. Pri nižšom výskyte chrípky v uplynulej sezóne sa totiž predpokladá, že populácia do značnej miery nemá ochranné hladiny protilátok, ktoré by obvykle vznikli po kontakte s chrípkovým vírusom. Vzhľadom na relatívne nízky výskyt chrípky v uplynulej sezóne môžeme predpokladať, že populácia bude k chrípkovým vírusom vnímavejšia a zvýšený výskyt chrípky môže vyústiť do chrípkových epidémií.