Pripomínajú tiež, že práca na samosprávnej či regionálnej úrovni si vyžaduje osobný kontakt a intenzívnu komunikáciu s občanmi, nie vzťah na diaľku.
"Pri lokálnych alebo regionálnych voľbách sú voliči často ochotní ísť do väčšieho rizika a aj potrestať politikov a vládu za jej výkon. Výsledky, ktoré dosiahli významné osobnosti, sa do istej miery dajú prisúdiť aj vzdoru," skonštatoval vedecký pracovník z Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave Matúš Sloboda.
Ako tvrdí, pod horší výsledok sa mohol podpísať aj fakt, že títo politici nemali veľkú kapacitu na predvolebnú kampaň. Z objektívnych dôvodov boli v Bratislave, a tak nemuseli byť v správnom čase viditeľní vo svojom regióne či volebnom okrsku. Napriek tomu však väčšiu váhu vidí skôr v efekte ich potrestania zo strany voličov.
Veľmi špecifickým príkladom je podľa politológa Bratislava, kde výsledky na mestskej, krajskej, ale často aj na miestnej úrovni "prevalcovala" koalícia Team Bratislava, SaS a PS. Kandidáti, ktorí neboli jej súčasťou, mali podľa neho oveľa náročnejšiu pozíciu vyhrať voľby, keďže počet mandátov na poslancov na okrsok je obmedzený. "Aj preto sa niektoré osobnosti, politické kalibre, nedostali do zastupiteľstva," poznamenal Sloboda.