Pýtate sa, kde je pôvod Vianoc? Najjednoduchšou odpoveďou je, že je to oslava narodenia Ježiša Krista. Takto sa však tento sviatok začal oslavovať až v 4. storočí, keď dátum 25. december ako oficiálny stanovil pápež Július I. Biblia totiž presný dátum neuvádza.
Podľa servera History.com sa pápež pre dátum 25. decembra rozhodol aj preto, aby absorboval pohanský sviatok Rimanov, tzv. saturnálie. Sviatok navyše pripadol aj na obdobie po zimnom slnovrate, keď sa dni zase začínajú predlžovať a končí obdobie temna a je už viac denného svetla. Prvá zaznamenaná oslava Vianoc 25. januára pochádza z roku 336.
Prečo sú pravoslávne Vianoce v januári?
Časť sveta naozaj oslavuje Vianoce až 6. januára, keď sa inde oslavuje sviatok Troch kráľov. Je to preto, že sa stále riadia juliánskym kalendárom, ktorý zaviedol Július Ceasar. Štedrý deň podľa Juliánskeho kalendára vychádza na pondelok 6. januára, čo je o 13 dní neskôr ako v Gregoriánskom kalendári. Pravoslávne Vianoce, trvajúce od 6. do 9. januára, oslavuje aj okolo 80-tisíc veriacich na Slovensku, ktorí Nový rok privítajú až 14. januára.
Zakázané Vianoce
Puritánski prisťahovalci, ktorí osídľovali Ameriku, považovali oslavy Vianoc za príliš extravagantné a podľa nich na oslavu Vianoc neexistoval žiadny podklad v Biblii. V rokoch 1659 až 1681 boli dokonca Vianoce v Bostone zakázané. Vianoce sa potýkali s problémami aj v našich končinách. Po roku 1948 sa u nás Vianoce oslavovali ako sviatky zimy a Ježiška nahradil sovietsky Dedo Mráz. Odvtedy sme, našťastie, prešli kus cesty a môžeme Vianoce oslavovať, ako sa nám páči.