Ako zlepšiť výdrž batérie na MacBooku
Notebook od spoločnosti Apple sa môže popýšiť skvelou výdržou. Najnovší MacBook s čipom M2 zvládne 18 hodín bežného používania bez nabíjačky. Každé percento baterky má však v dobe energetickej krízy svoje kúzlo. Skúste výdrž svojho MacBooku vylepšiť napríklad takto:
1. Nastavte úsporný režim batérie
Táto vychytávka funguje, ak máte nainštalovaný operačný systém McOS Monterrey. Baterka na notebooku bude zapnutá vždy v úspornom režime, teda bude spotrebovávať minimum energie.
Najprv kliknite na MacBooku vľavo hore na ikonu jabĺčka. Z menu vyberte položku -> Predvoľby systému -> Batéria a zaškrtnite možnosť Režim nízkej spotreby.
2. Nastavte automatický jas
Pokiaľ máte jas nastavený stále na maximum, nemôžete sa čudovať, že sa batéria rýchlejšie vybíja. Pomôže automatické prispôsobenie jasu, keď sa osvietenie obrazovky bude meniť podľa svetelných podmienok.
Najprv kliknite na MacBooku vľavo hore na ikonu jabĺčka. Z menu vyberte položku -> Predvoľby systému -> Monitory a zaškrtnite možnosť Automaticky upraviť jas.
3. Vypnite podsvietenie klávesnice
Pokiaľ nepotrebujete mať klávesnicu podsvietenú, tak túto funkciu deaktivujte. Vplýva totiž na spotrebu batérie.
Vypnete ju jednoduchým stlačením klávesnice F5.
Ako zlepšiť výdrž batérie na iPhone
Vývojári zo Sillicon Valley prichádzajú každý rok s novým modelom mobilu iPhone. S každou novou edíciou sa zvyšuje aj výdrž batérie. Napríklad iPhone 14 Pro zvládne 23 hodín. Skúste toto skóre vylepšiť týmito trikmi.
1. Vypnite vibrovanie
Zbytočné vibrácie vyčerpávajú batériu a vy jej to môžete uľahčiť práve ich vypnutím. Ide to takto jednoducho:
Nastavenie -> Zvuky -> Vibrácie -> Vypnúť
Okrem vibrovania vám odporúčame zbaviť sa aj energeticky náročných šetričov obrazovky s rôznymi animáciami.
2. Vypnite Always On Display
Túto funkciu nájdete v mobiloch iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. Ak nepotrebujete mať notifikácie stále na očiach, môžete si tento režim bez výčitiek svedomia vypnúť.
Nastavenie -> Zobrazenie a jas -> Always On -> Vypnúť
3. V prípade núdze nastavte úsporný režim
Je to snáď najrýchlejší spôsob, ako predĺžiť výdrž batérie. Týmto nastavením sa však pozastaví načítanie pošty, obnovovanie aplikácií na pozadí, automatické sťahovanie a ďalšie akcie:
Nastavenie -> Batéria -> Režim nízkej spotreby
Ako zlepšiť výdrž batérie na Apple Watch
Kritici často zmieňujú práve výdrž smart hodiniek od Applu. Aj tu však platí, že s každým novým vydaním je o čosi lepšia. Apple Watch 8 vydržia pri plnom chode 18 hodín a v móde šetrenia 36 hodín. Apple Watch Ultra zase zvládnu plný chod 36 hodín, v šetrnom móde 70.
1. Zakážte aktiváciu displeja zápästím
Zbavte sa pohodlnosti a dajte zbohom funkcii rozsvietenia displeja jednoduchým zdvihnutím zápästia. Spomeňte si len, koľkokrát sa vám takto Apple Watch zbytočne aktivovali – pri pozdrave, dvíhaní mobilu, pri upravovaní si vlasov. Všetky tieto aktivácie batériu vybíjajú. Funkciu deaktivujete jednoduchým spôsobom:
Na iPhone otvorte aplikáciu Watch -> Displej a jas -> vypnite Prebudiť zdvihnutím zápästia
2. Vyberte si ciferník s najmenšou spotrebou
Najväčšiu spotrebu majú ciferníky, ktoré zobrazujú plávajúce medúzy či lietajúce motýle. Ciferníky s najnižšou spotrebou využívajú málo farieb, sú ladené dočierna a nenájdete v nich žiadne animácie.
Skúste ciferníky Simple či Numeral Duo.
3. Spriateľte sa s funkciou Rezerva
Vďaka funkcii Rezerva môžete batériu hodiniek využívať maximálne. Táto šikovná možnosť totiž vypne väčšinu funkcií na vašich Apple Watch. Skúste si tento režim nastaviť na schôdzkach, počas pracovného nasadenia, pri jazde autom.
Na hodinkách potiahnite prstom zdola hore -> Dotknite sa ikonky % batérie -> Posuňte ikonu napájania doprava -> ťuknite na Pokračovať.
Hodinky musíte pre vrátenie do bežného chodu vždy reštartovať.
Ako zlepšiť výdrž batérie v AirPods
Aj pri slúchadlách od spoločnosti Apple, ktoré si recenzenti nemôžu vynachváliť, sa výdrž AirPods s každým novým vydaním zvyšuje. Zatiaľ čo prvá generácia AirPods začínala na 5 hodinách, slúchadlá 3. generácie vydržia 5 hodín bez nabíjania. Ak nemáte po ruke krabičku, ktorá by ich rýchlo dobila, budú sa hodiť tieto rady na zníženie spotreby.
1. Znížte hlasitosť
Aby vám AirPods vydržali výrobcom sľubovaných 5 hodín, majte ich nastavené na 50 % hlasitosť. Ak chcete ich výdrž zvýšiť, stlmte zvuk ešte viac.
2. Vypnite Siri
Najnovšie Airpods a tie 2. generácie podporujú Siri. Ak ju máte zapnutú, znamená to, že sú mikrofóny AirPods v pohotovosti, aby zachytili príkaz „Hey Siri“.
Na iPhone prejdite do Nastavenie -> Siri a hľadanie -> vypnite možnosť Počúvať „Hey Siri“
Jedinou nevýhodou je, že sa Siri vypne aj pre váš iPhone.
3. Použite len jeden AirPod
Ak už AirPodom dochádza šťava, pomôže vám tento trik. Použite len jedno slúchadlo a to druhé uložte do puzdra. Po vybití prvého vám zostane ešte druhé.
Pomôže šetrné nabíjanie
Všetci to poznáme, čím starší model, tým rýchlejšie sa nám vybíja. Správnym a šetrným nabíjaním môžete jeho výdrž a životnosť vylepšiť.
Ako správne a šetrne nabíjať MacBook
Pre správne využívanie batérie je nutné notebook používať pri optimálnej teplote 0 – 35 °C. V prípade prehriatia či podchladenia sa totiž výrazne znižuje jej životnosť.
Počítač úplne nevybíjajte, snažte sa ho nabíjať pri kapacite približne 20 %. Pre nabíjanie používajte vždy originálnu nabíjačku.
Ako správne a šetrne nabíjať iPhone
Pre nabíjanie iPhonu používajte vždy originálnu nabíjačku alebo nabíjačku certifikovanú pre iPhone. Pri nabíjaní využívajte vždy funkciu Optimálneho napájania, ktorú nájdete v nastaveniach. Táto vychytávka sa postará o to, aby vám batéria zbytočne nestarla.
Mobil sa pokúšajte nabíjať pri optimálnych teplotách (Apple odporúča medzi 0 – 35 °C), v prípade letných horúčav iPhone pri nabíjaní vyberajte z krytu.
Ako správne a šetrne nabíjať Apple Watch
Nezabúdajte na spôsob nabíjania. Všeobecne platí, že technológie neobľubujú extrémy – nesnažte sa ich ani úplne vybiť, ani nabiť. Optimálne sa cítia v rozmedzí 20 – 80 % kapacity batérie. Práve s touto časťou vám môže pomôcť funkcia Optimálneho napájanie, ktorú majú aj smart hodinky Apple Watch.
Ako správne a šetrne nabíjať AirPods
A do tretice, aj pri slúchadlách AirPods môžete využiť funkciu Optimalizovaného nabíjania, ktorá predlžuje životnosť batérie.
Ak na nabíjanie využijete nabíjacie puzdro MagSafe, môžete AirPods nabíjať pomocou nabíjacej podložky s certifikáciou Qi. Pokiaľ chcete puzdro nabíjať káblom, zapojte do Lightning konektora na puzdre Lightning kábel (nájdete ho spolu v balení s AirPods). Druhý koniec kábla pripojíte k USB portu alebo nabíjačke. Nabíjanie je najrýchlejšie, ak použijete USB nabíjačku pre iPhone, iPad, alebo ak ho pripojíte k Macu.