Prieskum za 60-tisíc
Na mieste, kde podľa odborníkov kedysi bola tzv. neolitická osada, nie je núdza o jedinečné historické kúsky. „Našli sme tu úlomky džbána, paroh zvieraťa a tiež úlomky rôznych stien. To sme ešte len na začiatku, túto etapu ukončíme do konca roka a potom nás čakajú ešte ďalšie etapy,“ upresnil Vávra. Celý archeologický prieskum bude stáť investora 60-tisíc eur.
„Žiaľ, tak je zákon postavený, že si to musí zaplatiť majiteľ pozemku. Ale som rád, že naša výstavba pokračuje ďalej a mimoriadne zdržanie nám nehrozí,“ upresňuje investor Ľuboš (46). „Zatiaľ sme sa s pamiatkarmi len ústne dohodli, ale verím, že keď postavíme domov sociálnych služieb, všetky tieto nálezy skončia tam, kde chceme urobiť malé múzeum a ľuďom ukázať, čo sme na tomto pozemku našli,“ uzavrel.
Kultúra s lineárnou keramikou
Patrí do obdobia približne 5 700 pred n. l. - 5 000 pred n. l., teda do mladej kamennej doby (neolitu), presnejšie do starého neolitu a stredného neolitu. Priniesli ju ľudia, ktorí prišli na územie Slovenska z východného Stredomoria. Keramika kultúry s lineárnou keramikou mala typický lineárny ornament (odtiaľ má aj názov). Rozšírená bola na západnom Slovensku. Bolo to obdobie prechodu k produktívnemu hospodárstvu. Osady sa zakladali na najúrodnejších pôdach a tvorili ich dlhé domy kolovej konštrukcie s obytnými a so skladovacími priestormi. Pochovaní boli vybavení keramikou, kamennými a kostenými nástrojmi, minerálnym farbivom, šperkmi z kostí a mušlí. Na našom území mala dve podoby - kultúra so západnou a s východnou lineárnou keramikou.
Čo zatiaľ našli:
- úlomky džbána
- paroh zvieraťa
- úlomky stien