Ešte vlani to v prípade pečiva a mliečnych výrobkov nebolo také citeľné. Lenže ceny potravín za ostatný rok vzrástli enormne rýchlo. V septembri boli chlieb a obilniny medziročne drahšie o 27 %, mlieko, syry a vajcia o 26 %. Na druhej strane na oblečenie, obuv, ako aj tovar dlhodobej spotreby odpracujeme podstatne menej. „Ak sme si pred vyše tromi dekádami chceli dopriať novú chladničku, stálo nás to päťnásobne viac času v práci ako dnes. V prípade kúpy automobilu išlo kedysi o viac ako dvojnásobne dlhší odpracovaný čas,“ pokračuje Sadovská.
Na byt sa narobíme
Z niekoľkých prieskumov verejnej mienky vyplýva, že značná časť slovenskej populácie na staré časy spomína s nostalgiou. Niet sa čo diviť, prechod z regulovaného hospodárstva na trhové hospodárstvo mnohí vnímali bolestivo, prišli o istoty. Jednou z nich bola aj jednoduchá cesta k zabezpečeniu bývania.
Do roku 1989 sa byty obvykle prideľovali zdarma. Teraz ich ceny dosahujú státisíce eur. „V roku 1989 sme museli na jeden štvorcový meter bytu odpracovať približne štyri dni, v súčasnosti je to až 46 dní,“ tvrdí Vladimír Kubrický z Realitnej únie Slovenskej republiky. To sa dalo čakať. Po páde socializmu sa rozvinul štandardný trh s nehnuteľnosťami, a to znamená, že cenu určuje pomer dopytu a ponuky.