Podľa šéfa rezortu diplomacie Nežná revolúcia začala návrat k hodnotám politického a kultúrneho Západu, kam sme vždy patrili. Rezort diplomacie sa hlási k odkazu novembra 1989 a demokratickým hodnotám. Tie tvoria hodnotový kompas aj pri zahraničnej politike. Káčer si pri pamätníku Brána slobody na Devíne uctil pamiatku usmrtených pri pokuse o útek za železnú oponu. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí to uviedlo v tlačovej správe.
„Demokracia po celom svete čelí náročným výzvam. Olej do ohňa prilievajú škodlivé dezinformácie a propaganda, ktoré útočia na jej samotnú podstatu a ich cieľom je demokracii uškodiť. Rozvoj slobody a demokracie je nikdy nekončiaci proces, ktorý potrebuje našu ustavičnú ochranu,“ povedal Káčer. Doplnil, že demokratickú cestu Slovenska v roku 2004 zavŕšila integrácia do euroatlantických štruktúr, ktorá priniesla politickú i bezpečnostnú stabilitu, ale aj ekonomickú prosperitu.
Garanciu bezpečnosti v kontexte Nežnej revolúcie vyzdvihol aj minister obrany SR Jaroslav Naď. „Pred 33 rokmi tu bola generácia, ktorá nás zbavila komunistickej diktatúry, totality, a povedzme si pravdu, aj útlaku z Moskvy. Žiaľ, aj dnes situácia na Ukrajine ukazuje, že z Moskvy veľakrát prichádza zlo, ktoré sa teraz prejavilo barbarským útokom na demokratickú krajinu. Slovenská republika má to šťastie, že môže žiť v bezpečí,“ vyjadril sa Naď. Dodal, že si pamätáme politikov, ktorí sa rozhodli zneužívať moc na rozkrádanie krajiny, ktorí si uzurpovali moc a rozhodovali, kto je vinný a kto nie, za pomoci mafie, ktorú našli v súdnictve, na prokuratúre i na polícii. „Jednoducho, boj o demokraciu je trvalý a ja som veľmi rád, že ľudia našli cestu a zavŕšili svoj boj v roku 2020, keď poslali skupiny politikov, ktorí dnes sú oficiálne obvinení z toho, že viedli mafiu, do úzadia“ povedal šéf rezortu obrany. Strana OĽaNO o tom informovala v tlačovej správe.