"Vieme, že na mladých ľudí nefungujú príkazy, zákazy, mentorovanie, ani ohľadom fajčenia. Nefungujú žiadne výchovné koncerty, žiadne prednášky, ale čo vieme, že funguje, sú motivujúce témy, inšpiratívne príbehy a výzvy od zaujímavých ľudí," vysvetlil Peter Guldan, pedagóg a jeden zo spolutvorcov preventívneho projektu H3KNISA. Projektom sa iniciatíva snaží motivovať stredoškolákov "heknúť sa" k lepšiemu životu bez fajčenia.
Iniciatíva podotkla, že tínedžeri podľa prieskumov fajčenie nevidia ako problém a nevnímajú ani to, že škodí ich zdraviu. "Považujú ho za cool a je súčasťou života v partii. Závislosť od fajčenia získava mladý organizmus omnoho rýchlejšie, a preto aj pri občasnom fajčení prestať s cigaretami je problém," priblížila.
Upozorňuje, že fajčenie má na mladý organizmus závažnejší vplyv ako u dospelých. "Aj menej intenzívne fajčenie môže u detí a tínedžerov významne znížiť imunitu, znížiť obsah kyslíka v krvi, spôsobovať častejšie respiračné ochorenia, zvyšovať riziko vzniku cukrovky a kardiovaskulárnych chorôb, a to najmä zvýšený krvný tlak už mladom veku," vysvetlila iniciatíva.