„Nemalo by to byť rozhodnuté samotným ministrom, ale mala by sa k tomu vyjadriť široká odborná verejnosť, ktorá má čo povedať k školstvu,“ pripomína šéf školských odborárov. Slabinou Horeckého návrhu môže byť jeho druhá časť - teda návrat detí do škôl v polovici augusta. Podľa klimatológa Pavla Faška sa totiž nemôžeme spoľahnúť na to, že vtedy bude bývať už chladnejšie. Naopak, často býva v auguste ešte teplejšie ako v júni.
Na Kréte to vyriešili sobotami
Pavol Faško, klimatológ SHMÚ
Najideálnejšie by bolo školský rok skončiť skôr a neskôr ho začať. Napríklad na Kréte to už v minulosti bolo vyriešené tak, že začali chodiť do školy až v októbri, ale potom celý rok chodili do školy aj v sobotu. Je pravda, že aj u nás je to nepriaznivé už aj v druhej polovici júna, no v druhej polovici augusta je to v niektorých letách ešte nepriaznivejšie ako v júni. To, že by sa teplá končili každý rok skôr, nie je pravidlom. Oveľa viac je príkladov, keď horúčavy vrcholného leta bez problémov pokračovali aj v druhej polovici augusta, a niekedy bolo horúco ešte aj na začiatku septembra.
Naše deti sú vo výpeku
Iveta Barková, riaditeľka Súkromnej základnej školy v Senci, Učiteľka Slovenska 2020
Je to zrejme príliš veľká zmena na to, aby sa to zaviedlo už od tohto leta. Napriek tomu to nie je zlý nápad. Bude si to vyžadovať širokú diskusiu vo verejnosti, keďže na to nadväzuje veľa vecí vrátane dovoleniek rodičov či fungovania firiem. Školy zároveň už dnes potrebujú úplne iné technické zázemie, musíme sa začať zaoberať tým, či sú budovy škôl vybavené na to, aby zvládali vysoké teploty. Napríklad naša budova je postavená tak, že východná strana je celá presklená, takže deti sú celé predpoludnie doslova vo výpeku.