Podľa jeho zástancov nová úprava zabezpečí objektívnejší výber manažérok do vedenia veľkých firiem. Kritici tvrdia, že úprava sa týka len úzkej skupiny žien, ktoré sa pohybujú vo vysokých poschodiach biznisu.
"Smernica zabezpečí, aby výber členov správnych rád bol rodovo neutrálny," uviedla eurokomisárka pre rovnaké príležitosti Helena Dalliová. Podľa nej zavedie mechanizmy pre lepší výber vedenia firiem. Súčasnú situáciu, keď sú ženy na vysokých manažérskych postoch výrazne menej zastúpené ako muži, označila Dalliová za "mrhanie ľudským kapitálom". Podľa zástancov kvót majú vysokí manažéri tendenciu vyberať na riadiace posty firiem ďalších mužov.
"Sme si vedomí, že bez vymáhateľných opatrení sa nič nezmení," povedala europoslankyňa Evelyn Regnerová. Návrh obsahuje aj sankcie pre firmy, ktoré by nariadenie nedodržiavali. Pripomenula, že nové pravidlá sa tvoria už desať rokov. Legislatívny návrh bol totiž dlho zablokovaný v rokovaniach medzi Európskym parlamentom a členskými štátmi a rozmraziť sa ho podarilo až tento rok.
Zástancovia nových kvót často argumentovali nepomerom medzi úspechom žien vo formálnom vzdelaní a ich zastúpením v najvyšších manažérskych postoch. Hoci ženy tvoria zhruba 60 percent absolventov univerzít, zastávajú zhruba 30 percent v správnych radách veľkých verejne obchodovaných firiem.