Podľa európskeho štatistického úradu Eurostat však rozdelenie absolventov medzi ženami a mužmi nie je vo všetkých odboroch rovnomerne. Ženy prevažujú napríklad v pedagogických odboroch, muži v oblasti informačných technológií.
Podľa odporcov úpravy nie sú kvóty na presadenie žien na čele veľkých firiem nevyhnutné. Poukazujú tiež na to, že norma sa bude týkať len úzkej skupiny žien, ktoré sa pohybujú vo vysokých poschodiach biznisu. Napríklad talianska europoslankyňa Isabella Tovaglieriová z krajne pravicovej Ligy by uvítala posilnenie sociálnych služieb, ktoré by uľahčili zosúladenie rodinného života a kariéry. "Je nutné, aby si ženy nemuseli vyberať medzi rodinou a prácou," povedala.
Návrh smernice počíta s povinnosťou, aby ženy obsadili aspoň 40 percent nevýkonných riadiacich funkcií alebo 33 percent všetkých riadiacich funkcií. Štáty budú musieť tiež pripraviť sankcie pre firmy, ktoré by povinné podiely nenapĺňali, ako pokuty či obmedzenia prístupu k verejným zákazkám.
Nová povinnosť by mala začať platiť od júla 2026 a nemá sa týkať firiem s menej ako 250 zamestnancami. Text čaká ďalšie prerokovanie v Rade Európskej únie a parlamente.