Ako o tom informoval portál NY Post, incident sa odohral na farme v odľahlom čínskom regióne Vnútorné Mongolsko. Čínsky štátny denník People's Daily na Twitteri napísal, že na videu sú zachytené zdravé jedince a ich správanie nie je neobvyklé. Matt Bell, profesor na katedre poľnohospodárstva na Hartpury University v anglickom Gloucesteri, pre publikum tento jav racionálne vysvetlil.
The great sheep mystery! Hundreds of sheep walk in a circle for over 10 days in N China's Inner Mongolia. The sheep are healthy and the reason for the weird behavior is still a mystery. pic.twitter.com/8Jg7yOPmGK
— People's Daily, China (@PDChina) November 16, 2022
Bell tvrdí, že keď sú ovce v ohrade dlho, môže to viesť k stereotypnému správaniu. Opakované krúženie zachytené na videu, je teda len dôsledkom frustrácie, ktorú spôsobilo obmedzovanie na slobode. Ďalej už išlo o reťazovú reakciu. Kráčať dookola začne jedna skupina zvierat, k tej sa postupne pridajú ostatné. Ovce sú stádové zvieratá a ich správanie zvykne byť totožné. Merckovej veterinárnej príručka dopĺňa, že stádová mentalita môže zvíťaziť i v prípade, keď sa stádo cíti ohrozené. Ide o akýsi obranný manéver, ktorý má ochrániť slabšie jedince.
Zvláštnosťou je, že k zmene správania došlo len v ohrade č. 13, pričom ich je na farme až 34. Ovce sa od 4. novembra pohybovali v takmer dokonalom kruhu. Nie je známe, či sa zastavili, aby vykonali základné potreby na prežitie. Majiteľka farmy Miao tvrdila, že kruh pôvodne vytvorilo len pár zvierat, až postupne sa k nim pridali ďalšie.
Medzi ďalšie možné vysvetlenie patrí to, že zvieratá mohli byť infikované chorobou známou ako listerióza. Ochorenie sa prenáša kontaminovaným jedlom, pôdou alebo výkalmi. Spôsobuje širokú škálu príznakov vrátane depresie, straty chuti do jedla, horúčky, čiastočné ochrnutie a krúženie dokola.