Unikátne exponáty dokumentujú až 1100 rokov trvajúcu zložitú cestu od Byzancie cez Uhorsko a Česko-Slovensko až po dnešok. "Všetky dostupné pramene z viacerých múzeí Slovenska, Čiech a Maďarska sa nachádzajú na jednom mieste vo Východoslovenskom múzeu. Výstava Slovensko v štátnej symbolike dôkladne približuje históriu. Spomeniem symbol dvojitého kríža, ktorý je byzantského pôvodu alebo dva kráľovské erby na minci Bela III. z roku 1190," povedal významný slovenský heraldik, hlavný štátny radca pre túto oblasť, a spoluautor nášho štátneho znaku Ladislav Vrtel.
Ako autor tejto výstavy, ktorá potrvá do konca novembra, vyzdvihol aj exponát matrice pečatidla Slovenskej národnej rady z roku 1848 z čias Štúra, Hurbana a Hodžu. Odborník vyzdvihol, že na národnú hrdosť a vlastenectvo netreba nikdy zabúdať a práve štátna symbolika neustále pripomína náš pôvod a vývoj. Práve štátne symboly sú totiž spolu s ústavou jedným zo základných pilierov štátnosti. Vrtel mal na mysli štátny znak, vlajku, pečať a hymnu, ktoré zhmotňujú samotnú identitu štátu a sú kodifikované aj priamo Ústavou SR.
Herold Slovenska
Podobne ako v iných krajinách má formálne náležitosti úradu – žezlo, reťaz, čiapku a najmä tabard – plášť. Prvýkrát bol slovenský národný tabard odprezentovaný na verejnosti v roku 2006, na kongrese Medzinárodnej heraldickej komisie v škótskom meste St. Andrews. Plášť sa nosí len pri zvláštnych slávnostných príležitostiach ako je odovzdávanie nového erbu. Vrtel vytvoril stovky inštitucionálnych a osobných erbov. S umelcom a heraldikom Ladislavom Čisárikom v roku 1990 spoluvytvárali nový erb Slovenska, aktuálnu vlajku Slovenska a prezidentskú štandardu slovenského prezidenta.