Ako kraj informoval na sociálnej sieti, hlavnou témou bolo poskytovanie zdravotnej starostlivosti v Prešovskom kraji od 1. decembra v prípade, že lekári nestiahnu svoje výpovede.
„Máme pripravený krízový plán a budeme robiť všetko preto, aby sme zdravotnú starostlivosť mohli poskytovať. Rozsah poskytovania bude prispôsobený tomu, aké budeme mať personálne možnosti,“ povedala pre agentúru SITA v stredu hovorkyňa popradskej nemocnice Sylvia Galajda. Podľa jej slov tam bolo podaných 85 výpovedí, tri však boli medzičasom stiahnuté.
Ľubovnianska nemocnica nebude vedieť poskytnúť ani akútnu zdravotnú starostlivosť. Výpoveď tam podalo 46 lekárov, čo predstavuje 50 percent. Podľa riaditeľa Petra Bizovského ide totiž o nosných lekárov na oddeleniach, a to na internom, neurológii, detskom, chirurgii a gynekológii. „Ak sa do 1. decembra nič nezmení, tieto oddelenia s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú môcť poskytovať ani akútnu zdravotnú starostlivosť. Možno sa nám podarí od 1. decembra zachovať činnosť na urgente, ktorý možno rozšírime o lekárov, ktorí ostanú z neurológie, gynekológie a detského," opísal pre SITA.
Podľa neho bude urgent ako nárazníková zóna pre nemocnicu. „Čo sa bude dať ošetriť a poslať domov, sa spraví, v iných prípadoch budú musieť byť pacienti umiestňovaní do okolitých zdravotníckych zariadení,“ dodal Bizovský. Nemocnica bude podľa jeho slov ešte osobitne rokovať s nemocnicami v Bardejove, Poprade či v Prešove. „Dáme k dispozícii dopravnú zdravotnú službu, možno aj krajskému operačnému stredisku, alebo si ju budeme riadiť sami, aby sme pacientov vedeli rozdistribuovať po jednotlivých nemocniciach,“ priblížil riaditeľ.