Zázemie v nemocnici už nebude mať pre svojich pacientov ambulantná služba. Gynekologické ambulancie majú podľa riaditeľa usmerniť rodičky, aby si hľadali pôrodnicu mimo tejto nemocnice. „Nemôže sa stať, že 30. novembra rodička porodí a 1. decembra nepríde lekár do práce a bude zatvorené oddelenie. Oddelenie sa musí vyprázdňovať už teraz. Je pokyn neprijímať už pacientov na plánované zákroky, operácie a hospitalizácie,“ opísal Bizovský, ktorému je celej situácie vzhľadom na obyvateľov regiónu ľúto. Zároveň skonštatoval, že to, či bude nemocnica v tomto regióne v budúcnosti, sa ukáže za veľmi krátky čas.
Krízové zasadnutie riaditeľov v Prešove sa v stredu zaoberalo otázkou kapacít jednotlivých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v kraji a pripravenosťou nemocníc na situáciu, ktorá môže nastať pre výpovede lekárov. Na stretnutí sa zúčastnil aj vedúci operátor Krajského operačného strediska a zástupcovia Dopravnej zdravotnej služby. „Vzhľadom na to, že po 1. decembri a podaní výpovedí môže byť ohrozená činnosť niektorých oddelení v nemocniciach v odboroch, ako je anestéziológia, intenzívna starostlivosť, chirurgia, pediatria, hematológia či neonatológia a ďalších, je potrebné vytvoriť krízový plán,“ zhodnotil kraj.
Ten by mal podľa neho riešiť najmä zastupiteľnosť lekárov, ktorí môžu vypadnúť zo systému poskytovania zdravotnej starostlivosti. Rovnako aj zabezpečenie neodkladnej prepravy pacientov medzi ústavnými zdravotníckymi zariadeniami, posilnenie operačnej linky tiesňového volania, ako aj zapojenie Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby do riešenia problémov ako mediátora a koordinátora.
Stretnutie nadviazalo na závery zasadnutia Ústredného krízového štábu Ministerstva zdravotníctva SR, ktorý úlohu koordinátora v kraji zveril Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. Adama Reimana v Prešove.