Naopak, zdá sa, že rétorika ministra financií Igora Matoviča (49) ich viac dráždi, ako upokojuje. Nezaberajú ani jeho stabilizačné príspevky vo výške desiatok tisíc eur. Nový Čas sa zhováral s dvoma kľúčovými ľuďmi v zdravotníctve, ktorí hovoria, že sa musíme pripraviť na niekoľko dní mimoriadne napätej atmosféry.
Najnovšie by mali rokovania odborárov a ministrov pokračovať dnes. Na Úrad vlády SR ich pozval premiér Eduard Heger (46) a mediátorom má byť Slovenská lekárska komora. Tá už skôr počas týždňa vyhlásila, že sa treba vrátiť k systémovému odmeňovaniu a neriešiť Matovičove „atómovky“.
Marián Petko, šéf Asociácie nemocníc Slovenska a riaditeľ Nemocnice sv. Jakuba, Bardejov
Ako hodnotíte stav, do ktorého sa dostalo vyjednávanie LOZ a vlády?
Ako veľmi nešťastné a trvám na tom, čo som hovoril od júla 2022, že jediným riešením je, že obe strany rozumne ustúpia a dohodnú sa.
Čo si myslíte o stabilizačných príspevkoch do výšky 30 000 €?
Nemyslím si, že to je systémové riešenie. Zatiaľ počúvam reakcie lekárskeho okolia a v drvivej väčšine sa to stretáva s negatívnou reakciou. Dokonca máme informácie, že pribudli nejaké výpovede zo služieb, že prečerpali počet hodín, ktoré môžu slúžiť v zmysle Zákonníka práce. To môže nemocniciam aj pacientom skomplikovať situáciu ešte viac. Nemám informácie, ako to je v prípade sestier a nižšieho personálu. U lekárskeho personálu sa to však väčšinou u starších, kľúčových, atestovaných stretáva s negatívnou reakciou.
Podarí sa podľa vás dosiahnuť dohodu do konca novembra, alebo ste skôr skeptický a pripravujete sa aj vo vašej nemocnici na horší variant?
Dohoda je nevyhnutná, nie je to futbalový zápas a nemôže sa to skončiť víťazstvom jednej ani druhej strany. Ten, kto prehrá v prípade nedohody, je pacient Slovenskej republiky. To, či sa dohodnú do stredy, vnímam čím ďalej ako väčší problém.