V petícii žiadajú pedagógovia zmeny vo vzdelávaní od materskej školy až po univerzity, dialóg o obnove školstva, dôveryhodné informovanie verejnosti o školstve zo strany vlády i verejnoprávnych médií, ukončenie zastrašovania učiteľov, ale aj návrat prepustených pedagógov.
Učitelia žiadali aj návrat k plnohodnotnému štrajkovému právu, a tiež konkurencieschopné finančné ohodnotenie svojej práce i zlepšenie podmienok vyučovania a výchovy.
Na protestné zhromaždenie v Budapešti prišli tisíce pedagógov, aby vyjadrili nesúhlas so situáciou verejného školstva v Maďarsku. Demonštrácia zorganizovaná Demokratickým odborovým zväzom pedagógov (PDSZ), Odborovým zväzom pedagógov (PSZ) a občianskym hnutím noÁr je súčasťou série celoštátnych protestov, ktoré sa začali v januári.
Okrem učiteľov prišli na Kossuthovo námestie aj žiaci, ich rodičia a medzi viacerými občianskymi združeniami aj záchranári. "Nejde len o boj o mzdy, ale o ochranu záujmov našich detí a študentov! Vzdelanie a zdravotníctvo patria medzi najdôležitejšie prvky nášho spoločného osudu, života a budúcnosti," napísalo na Facebooku Združenie maďarských záchranárov (MMSZ).
Plat učiteľov v Maďarsku dosahuje v súčasnosti 60 percent priemeru platu vysokoškolsky vzdelaných ľudí; na Slovensku je to 70 percent a v Rakúsku 85 percent.