Taiwančania v sobotných voľbách rozhodovali o starostoch, šéfoch okresov, či členoch mestských a miestnych zastupiteľstiev v dovedna 22 mestách a okresoch. DPP prehrala až v štyroch zo šiestich postov starostov považovaných za kľúčové, a to vrátane hlavného mesta Tchaj-pej, približuje AFP.
"Voľby nedopadli tak, ako sa očakávalo... Ja by som mala prijať všetku zodpovednosť a preto s okamžitou platnosťou odstupujem ako predsedníčka DPP," oznámila Cchaj Jing-wen, ktorá však naďalej zostane pôsobiť ako hlava štátu.
DPP vo voľbách získala celkovo len päť miest a okresov, naproti tomu opozičná KMT si ich zaistila 13.
Taiwančania okrem komunálnych volieb rozhodovali v referende aj o tom, či sa má vek, od ktorého majú ľudia v tejto krajine právo voliť, znížiť zo súčasných 20 na 18 rokov. Takúto zmenu však zamietli.
Sobotné komunálne voľby sa podľa experta, ktorého cituje AFP, zameriavali skôr na problémy jednotlivých regiónov. "O politike voči Číne sa v roku 2022 reálne nehlasuje, ale bude sa v roku 2024," povedal odkazujúc tak na nadchádzajúce prezidentské voľby.
AFP pripomína, že Cchaj Jing-wen z pozície predsedníčky strany DPP odstúpila už v roku 2018, taktiež po neúspechu v komunálnych voľbách. V prezidentských voľbách v roku 2020 však zaznamenala drvivé víťazstvo.
Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia, ktorého sa chce jedného dňa zmocniť. Napätie medzi oboma krajinami vyostrila v auguste návšteva predsedníčky Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiovej na Taiwane. Čína v reakcii na túto cestu usporiadala v Taiwanskom prielive rozsiahle vojenské cvičenie.