Žiadať výrazné zvýšenie platov by pod hrozbou jadrového výbuchu podobne podľa ministra mohli napríklad aj zamestnanci atómových elektrární. "Toto na tom bolo to nebezpečné, na čo som upozorňoval," zdôraznil Matovič. "Urobili sme zásadný precedens a teraz majú morálne právo štrajkovať sestričky, sanitári, rušňovodiči, zamestnanci v atómke, učitelia, upratovačky a prečo nie smetiari? Nech nám nechajú odpadky a povedia, že aj oni chcú platy vyššie o 10 %, ako sú české," dodal minister.
Opozičný poslanec Tomáš ministra Matoviča aj premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) obvinil, že situáciu vyhrotili, keď s lekárskymi odborármi pôvodne odmietali rokovať. Problém sa podľa neho začal počas pandémie ochorenia COVID-19. "Zatiaľ čo ostatné krajiny zvyšovali reálne platy, a tak sa poďakovali lekárom, zdravotníkom, sestrám za to nasadenie a úsilie, lebo bez nich by sa to nezvládlo, vy ste zlyhávali ako vláda na celej čiare," tvrdil Tomáš. Matovič podľa neho svojimi vyjadreniami rozoštváva verejnosť a ostatné skupiny zamestnancov voči lekárom. Na druhej strane aj opozičný poslanec očakáva, že niektorí lekári zmenia prístup k pacientom a k výkonu svojej profesie.
Matovič pripomenul, že pokiaľ neprejde zákon o štátnom rozpočte, nebude možné splniť ani dohodu s lekárskymi odborármi a zvýšenia platov sa nedočkajú ani ostatné profesie. Podľa Tomáša opozícia podporí zdravotnícke zákony, no podporu štátneho rozpočtu na budúci rok podmienil dohodou na predčasných parlamentných voľbách a rokovaním s opozíciou o prípadných zmenách v návrhu.