Jedinou možnou liečbou je chirurgická liečba, priblížila pre TASR primárka Očnej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity a Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Nora Majtánová.
"Šedý zákal sa prejavuje ako zhoršenie videnia, ktoré sa nedá skorigovať dioptrickými okuliarmi, pocit oslnenia, zhoršené alebo paradoxne zlepšené videnie do blízka, zhoršené videnie za šera. V prípade pokročilého nálezu na šošovke sú príznaky z komplikácií ako zápal cievnatky či vysoký vnútroočný tlak, a to výrazná bolesť a začervenanie oka až výrazná bolesť hlavy, ktorá môže byť v najhoršom prípade sprevádzaná zvracaním, zhoršenie videnia z opuchu rohovky," vysvetlila Majtánová.
Ozrejmila, že medzi najčastejšie príčiny vzniku katarakty patrí vek nad 50 rokov, užívanie kortikosteroidov, niektorých kardiologických liekov alebo aj očných kvapiek. Ďalšou častou príčinou sú podľa primárky úrazy oka, rôzne metabolické ochorenia ako napríklad cukrovka a očné ochorenia. Podľa lokalizácie a rozsahu skalenia šošovky sa šedý zákal delí na niekoľko typov.