Incident tak zapálil pomyselnú šnúru dlho potláčanej nespokojnosti, ktorá sa rozhorela naprieč metropolami, ako sú Wu-chan, Peking či Šanghaj. Ľudia tam vyrazili do ulíc s čistými papiermi, ktorými dali najavo odpor proti cenzúre. Účastníci vyzývali úrady na zrušenie opatrení, no zazneli tam aj výzvy na rezignáciu Si Ťin-pchinga aj s jeho stranou.
Tí totiž razia teóriu nulovej tolerancie ku covidu a hneď, ako sa niekde objavia prvé prípady, zavedú tam prísny lockdown. Kým v Európe či v USA získalo mnoho ľudí lepšiu imunitu vďaka vakcínam alebo prekonaniu ochorenia, v Číne tento efekt nenastal.
Zadržaní nevinní
Proti demonštrantom na viacerých miestach zasahovala polícia podľa agentúry DPA až do pondelkového rána. V Pekingu neďaleko diplomatickej štvrte rozohnali dav ľudí muži zákona pod zámienkou, že účastníci protestu blokujú dopravu. Najhoršie scény sa odohrávali v Šanghaji, kde polícia vybudovala na uliciach zátarasy. Podľa stanice BBC čínska polícia napadla a na niekoľko hodín zadržala i jej spravodajcu Eda Lawrencea. Ten práve na mieste informoval o dianí v meste. Dovedna nie je známy počet osôb, ktoré polícia zadržala.