Parabény sú hojne využívané v kozmetickom a farmaceutickom priemysle ako konzervačné činidlá. Používajú sa v šampónoch, zubných pastách, opaľovacích krémoch či lubrikantoch. Používať sa začali v 50. rokoch 20. storočia. „Nachádza sa v 85 percentách kozmetiky,“ povedal pre Fox News Arthur Rich, kozmetický chemik z New Yorku.
Vo výrobkoch sa pritom nachádza viacero druhov parabénov, medzi najpoužívanejšie patria butylparabén, metylparabén a propylparabén. V posledných rokoch sa však niektorí výrobcovia snažia vyrábať bez týchto látok, respektíve ich množstvo znížiť. Na trhu sa tak dá nájsť bezparabénová kozmetika, napríklad telové mlieka, rúže, šampóny, pleťové vody atď.
Vyššie riziko rakoviny
Prečo sú parabény zrazu také škodlivé. V 90. rokoch boli parabény považované za xenoestrogény – látky, ktoré napodobňujú estrogén v tele. Nerovnováha hormónu môže spôsobiť rakovinu prsníka a reprodukčné problémy. Philippa Dabre v roku 2004 publikovala výskum, v ktorom parabény spájala s rizikom vzniku nádorov v prsníkoch. Vďaka tomu niektoré kozmetické firmy znižujú množstvo týchto látok vo svojich výrobkoch.
Kritici Dabreovej štúdie však tvrdia, že nebolo skúmané, či sa parabény vyskytujú aj v tkanive, kde nádory neboli a že prítomnosť parabénov v nádoroch nepreukázal, že by spôsobili rakovinu. Iné štúdie ukázali, že parabény majú veľmi slabý efekt na estrogény.
Neexistuje teda jednoznačný názor na to, či sú parabény pre telo škodlivé, alebo nie. Odborníci sa ale zhodujú v jednom: ak sa ľudia boja o svoje zdravie, mali by kupovať kozmetiku organického pôvodu. Tieto výrobky sú totiž vytvárané iba z prírodných zdrojov.