Hucko pokračuje: "Jedným z pripravovaných je zabetónovanie odvodňovacej štôlne Marta, z ktorej voda nakumulovaná v bani vyteká von. Toto riešenie bolo vykonané práve na štôlni Agnesa a vyústené len malým otvorom. Zabetónovanie je len zatváraním očí pred problémom. Voda je živel, ktorý sa nedá spútať a cestu von si vždy, skôr či neskôr, nájde. Len priesaky a malý výtok bez čistenia dokazujú, že takéto riešenie z dlhodobého pohľadu nemá význam."
Podľa odborníkov je jediným zmysluplným riešením situácie v Nižnej Slanej čistička a sedimentačné nádrže. Len odčerpávanie a odkláňanie banských vôd nepostačuje. Síce zníži kontamináciu, ale neodstráni ju. Koryto rieky Slaná tak bude treba čistiť mechanicky, lebo nánosy sa z kameňov nesplavia vodou.
Viac o štôlni
Poproč sa vyznačuje veľkou mierou znečistenia životného prostredia. Najvýznamnejším zdrojom znečistenia je výtok zo štôlne Agnesa, ktorý svojimi extrémnymi hodnotami antimónu, arzénu, zinku a železa kontaminuje potok Olšava a podzemné vody. Štôlňa Agnesa sa nachádza v katastri obce. Sprístupňovala miestne ložisko antimonitu, ktoré bolo ťažené od polovice 18. storočia až do roku 1965, kedy bola prevádzka zastavená a postupne likvidovaná. Žilná štruktúra má dlžku 1300, hlbkový dosah 220 a priemernú hrúbkku 1,5 až 2 metre.