Niečo sladké, ovocie, arašidy a malá drobnosť. To býva zvyčajné zloženie mikulášskej nádielky. Čižmičky vyčistiť, poslúchať a už len čakať, či sa u nás ten dobrotivý muž z Myry zastaví.
Legenda o Mikulášovi
Mikuláš žil na prelome 3. a 4. storočia nášho letopočtu na území dnešného Turecka. Bol potomkom zámožnej gréckej kresťanskej rodiny. Jeho rodičia zomreli ešte skôr, ako sa ich syn stal dospelým mužom. Mikuláš sa nemusel báť o svoj osud, pretože zdedil veľký majetok, no on sa rozhodol všetko bohatstvo, ktorým oplýval, venovať chudobným. Postupom času sa stal biskupom v meste Myra. Jeho pôsobenie je opradené množstvom legiend, tá najznámejšia hovorí o troch chudobných devách.
Tri chudobné slečny
Dievčatá nemali veno, aby sa vydali, a tak si naň zarábali v nevestinci. Keď sa o tom dozvedel Mikuláš, rozhodol sa, že ich pred tým uchráni. Preto im tri noci po sebe pod rúškom tmy položil na okno mešec s peniazmi. V poslednú noc ho však pri dobrom čine pristihol otec chudobných dcér, dobrodincovi poďakoval a Mikuláš ho poprosil, aby to nikomu neprezrádzal. Stal sa však opak, zvesti o šľachetnom čine sa rýchlo rozšírili po celej krajine a postupne sa mikulášska tradícia obdarovávania rozšírila. Hlavne po Európe, avšak z jeho postavy vychádza napríklad aj americký Santa Claus.
Obľúbený biskup
Mikuláš sa pre svoje veľké srdce stal veľmi rýchlo obľúbeným biskupom. Zachraňoval prenasledovaných kresťanov, vykupoval nespravodlivo odsúdených z väzenia, dotoval stavby škôl a nemocníc. Svätý Mikuláš je vďaka svojim činom považovaný za patróna detí, pekárov, námorníkov, majiteľov záložní, lekárnikov, rybárov či dokonca prostitútok. Vďaka mnohým zázrakom, ktoré sa udiali na jeho príhovor, je Mikuláš prezývaný aj ako Mikuláš Divotvorca. Presný rok jeho smrti nie je známy, ale udáva sa, že to bolo niekedy medzi rokmi 345 – 351. Isté však je, že skonal 6. decembra, a preto si mnohé krajiny práve v tento dátum pripomínajú štedré činy tohto nezvyčajného muža.
Sv. Mikuláš na Slovensku
Málokto vie, že sv. Mikuláš sa v 19. storočí zjavoval aj na Slovensku, a to na Ľutinskej hore v dedinke Ľutina pri Sabinove. Ako prvá ho 19. augusta v roku 1851 videla chudobná žena Zuzana Feketeová. Mikuláš, ktorý bol odetý v slávnostnom biskupskom rúchu, pokarhal ženu, že v deň, keď sa slávi sviatočná liturgia, nie je v chráme, ale zbiera huby v lese. Nabádal, aby veriaci svätili nedele a sviatky, a tiež k úcte k Matke Božej a postaveniu kaplnky. Vatikán tieto zjavenia uznal za pravdivé a na mieste prvého zjavenia svätca dnes stojí kaplnka sv. Mikuláša, ktorý sa stal jedným z najuctievanejším svätcom vôbec.