Visolajský poprosil slovenských zdravotníkov v zahraničí, aby sa vrátili domov a pomohli svojimi skúsenosťami zlepšovať slovenské zdravotníctvo. "Prosím aj politikov, aby sme pri téme zdravotníctva nehovorili o opozícii a koalícii, o bývalej a minulej vláde, ale všetci ťahali za jeden povraz, aby sme zdravotníctvo vytiahli k lepšiemu," doplnil.
Memorandum rieši okrem iného financovanie zdravotníckych zariadení, zvýšenie počtu zdravotníkov, ich vzdelávanie aj platovú otázku lekárov. Ministerstvo zdravotníctva pripomenulo, že memorandum bolo jedným z nevyhnutných predpokladov na zachovanie kontinuity poskytovania zdravotnej starostlivosti a obnovenie stability systému. Parlament krátko pred podpísaním memoranda schválil zvýšenie platov lekárov.
Vyše 2100 lekárov podalo hromadné výpovede pre nespokojnosť so situáciou v zdravotníctve, výpovedná lehota im vyprší v stredu. V reakcii na to viaceré nemocnice prestali objednávať pacientov na plánované operácie od 1. decembra. Hrozilo tiež vyhlásenie núdzového stavu. Lekárski odborári trvali na splnení ôsmich požiadaviek, problém pri dosiahnutí dohody bol najmä v otázke platov. Vláda a odborári sa napokon dohodli na sobotňajšom (26. 11.) rokovaní.
Akcia hromadných výpovedí otriasla slovenským zdravotníctvom aj koncom roku 2011. Odchod asi 1200 lekárov z nemocníc vtedy viedol k vyhláseniu núdzového stavu.