Sú proti modernizácii linky blízkej cementárne v Turni nad Bodvou. Investor svoj zámer obhajuje. Aktivisti proti výstavbe sú aj zo širšieho okolia vrátane susedného Maďarska. Dôchodkyňa Helena Mackovjaková (61) je z Turne nad Bodvou a mala na starosti spomínanú petíciu.
„Jednoducho povedané, neveríme tomu, že ten odpad sa spáli tak bezpečne, aby nevznikli žiadne škodlivé látky do ovzdušia. Čo sa stane s tým zvyškom, s tým popolom? Kde ho uskladnia? Môžu mať aj filtre, ale je záhadou, prečo sa ten odpad dováža práve k nám a nezlikvidujú ho tam, kde sa vyprodukuje,“ pýta sa členka petičného výboru, ktorá dúfa, že ich hlas bude vypočutý.
Štefan Viszlay (62), dôchodca z Dvorník-Včelár má tiež svoje skúsenosti: „Vyše desať rokov som pracoval v tejto cementárni a v 90. rokoch už začali spaľovať tzv. trafooleje zo Strážskeho, išlo o známe PCB látky. Preto ani poriadne nevieme, čím sme už pohltení...“ Riaditeľ závodu Ecorec, ktorý realizuje investičný zámer, vraví, že obyvatelia nemusia mať obavy zo spaľovania alternatívnych palív v cementárni.
„Je to bežná prax, ktorá sa využíva v celej Európe. Ide o nadrvenú zmes nerecyklovateľných plastov, dreva, papiera, ktoré majú v sebe energetickú hodnotu. Zámerom je mierne o 20 - 30 percent navýšiť množstvo palív z odpadu. V priemere je to nárast o šesť ton za hodinu. Alternatívny odpad dovážame z blízkych i zo vzdialenejších lokalít v Pezinku i Banskej Bystrici a od ďalších slovenských firiem, ale aj z Maďarska a Rakúska,“ povedal Juraj Číž.