Rezolúcia uvádza, že „masové úmrtia od hladu neboli výsledkom neúspešných zberov; zodpovedalo za ne politické vedenie Sovietskeho zväzu pod vedením Josifa Stalina“. Ako tiež uvádza, pre Stalina bolo všetko ukrajinské „veľmi podozrivé“ a hladomor nepostihol len obilné oblasti ale celú Ukrajinu. „Z dnešného pohľadu je historická a politická klasifikácia ako genocída zrejmá," konštatuje v rezolúcii Bundestag.
Rezolúciu dolnej komore predložili tri vládne strany a hlavný opozičný blok. Odhlasovali ho po debate, na ktorej sa zúčastnil aj ukrajinský veľvyslanec v Nemecku. Dve opozičné strany v parlamente sa zdržali hlasovania.
Hlasovanie sa uskutočnilo niekoľko dní po tom, čo si Ukrajina pripomenula 90. výročie začiatku hladomoru, pri ktorom v rokoch 1932 - 1933 prišli odhadom o život viac ako tri milióny ľudí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na prijatie rezolúcie v Nemecku reagoval s tým, že toto „rozhodnutie je pre spravodlivosť, pre pravdu“ a je to „veľmi dôležitý signál mnohým ďalším krajinám, že ruský revanšizmus v prepisovaní histórie neuspeje“.