Keďže poslancov SaS je 20 a na návrh na hlasovanie o odvolanie vlády treba súhlas 30 poslancov, zvyšných desať podpisov pridali poslanci Hlasu. „Nejde o žiadne nové spojenectvo, ako opozičná strana sme pripravení podporiť akýkoľvek návrh na odvolávanie premiéra, vlády alebo jednotlivých ministrov,“ odôvodnil to líder Hlasu Peter Pellegrini. „Práve keď SaS je navrhovateľom, môže tento návrh mať najväčšiu šancu na to, aby bol úspešný,“ povedal Pellegrini.
Podľa premiéra Hegera bude odvolávanie vlády dôkazom, že SaS a Hlas spolupracujú. „Jednému nerozumiem. Ako je možné, že za tri mesiace Richard Sulík, ktorý bol koaličným partnerom a podporoval moju vládu, prešiel cez konštruktívnu opozíciu až po človeka, ktorý ide povaliť tretiu demokratickú protikorupčnú vládu,“ neskrýval sklamanie Heger. Podľa šéfa poslaneckého klubu OĽaNO Michala Šipoša Sulík „podpísal zmluvu s diablom“.
Čo prichádza do úvahy po vyslovení nedôvery premiérovi
1. Dočasná vláda na pôdoryse parlamentu
Súčasne zvolení poslanci zatiaľ nemajú možnosť vyvolať predčasné voľby, museli by si schváliť zákon alebo by to muselo potvrdiť plánované referendum. V prípade pádu Hegera by to znamenalo, že vládna koalícia môže vzniknúť zo súčasne zvolených poslancov, len by sa utvorila iná koalícia, ako v súčasnosti existuje. Je to nepravdepodobný scenár, keďže animozity medzi stranami sú vysoké.
2. Úradnícka vláda prezidentky
Ak by Hegerovu vládu odvolali, nastupuje prezidentka Zuzana Čaputová. Tá má právomoc vybrať nového predsedu vlády, ktorý nemusí byť z poslancov v parlamente a poskladať svoju vládu. Tá by však mala problém s vládnutím, pretože by jej nemuseli prechádzať zákony. Vždy totiž závisí od poslancov, či jej vyslovia dôveru. Takáto vláda by nemala dlhé trvanie aj pre odpor strán voči prezidentke.