Nakoniec k masívnemu nárastu nedôjde, otázka však je, kde zoberie vláda 6 miliárd, ktoré na dotovanie domácností bude potrebovať. O koľko percent si teda za energie priplatíme?!
Pokiaľ by domácnosti mali platiť cenu elektriny podľa regulovaných cien, nárast by bol podľa premiéra o 380 %. Keď si toto prepočítali majitelia domov, ktorí práve elektrinou kúria, iba nad tým krútili hlavami. A hoci pri lepších scenároch rátali všetci aspoň s minimálnym navýšením, vláda prišla nakoniec s prekvapivým riešením. „V roku 2023 zostane cena elektriny stabilná a bezo zmeny v porovnaní s rokom 2022,“ uviedol na tlačovej konferencii premiér Eduard Heger.
Ceny energií pre domácnosti sa vláde podarilo udržať jednak memorandom so Slovenskými elektrárňami, ktoré nezvýšia cenu silovej elektriny, a jednak dotáciami štátu pre dodávateľov energií. Vláda sa rozhodla zachovať cenu elektriny napriek rastúcim poplatkom za systémové služby a tvrdí, že Slovensko bude zachovaním tohtoročných cien elektriny v rámci Európy jedinečné.
Plyn o 15 percent
Kým pri elektrine svietila veľká nula, tí, ktorí kúria plynom, si budú musieť v budúcom roku predsa len trochu siahnuť do peňaženky. Nebude to však nič drastické. Pre túto komoditu je nárast namiesto regulačným úradom vyrátaných 225 % iba 15 %. „Priemerné zvýšenie ceny o 15 % platí aj pre centrálne zásobovanie teplom,“ uviedol Heger.
Zvýšenie cien plynu a tepla o 15 % Matovič zdôvodnil tlakom na úspory. „Pri plyne a teple, keď 15 % ušetríme, zaplatíme to isté, čo v tomto roku,“ dodal Matovič. Z návrhu je jasné, že ľudí, ktorí kúria drevom, sa táto pomoc nedotkne. Minister hospodárstva Karel Hirman však avizoval, že domácnosti, ktoré nebudú schopné platiť účty za drevo, sa budú môcť obrátiť na adresnú pomoc na rezort práce a sociálnych vecí.