Vedci na vývoji náramku pracovali v európskom projekte niCE-life, ktorého cieľom je vyvinúť stratégie a digitálne nástroje zlepšujúce zdravotnú starostlivosť o seniorov. „Spoločne s neurológmi z Fakultnej nemocnice u sv. Anny a CEITEC MU sme skúmali prvé príznaky Parkinsonovej choroby. Progresia je veľmi pomalá – než sa choroba plne prejaví napríklad typickým trasom rúk, trvá to aj 10 rokov. Jedným z úplne prvotných príznakov sú však poruchy spánku – nepokoj, otáčanie, pohyb či časté prebúdzanie,“ uviedol vedúci výskumného projektu Radim Burget z FEKT VUT.
Spánkové poruchy je možné vyšetriť v špecializovanom spánkovom laboratóriu, ktoré sú ale veľmi vyťažené. Náramok je vybavený šikovnými senzormi vrátane akcelerometra, ktorý v priebehu noci vyhodnocuje pohyb a natáčanie pacientovej ruky. Dokáže ale aj zmerať tep a odhadne aj emočný stav človeka. Získané údaje vedci porovnávali s údajmi zo spánkových laboratórií. "Presnosť náramku je v porovnaní so spánkovým laboratóriom veľmi dobrá - dosiahli sme na 87 percent," dodal Burget.
Zariadenie už otestovali pacienti vo FN pri svätej Anne v Brne, vo FN Olomouc av sociálnom zariadení v Rakúsku. „Spolupracujeme aj s praktickými lekármi a opatrovateľskými domovmi. Človek dostane zapožičaný náramok, ktorý nosí počas noci po celý týždeň. Potom ho zanesie späť k lekárovi a ten získané dáta nahrá do systému. Nami vytvorená umelá inteligencia sa pokúsi v krivkách odhaliť potenciálne rizikové faktory. ak vyhodnotí, že je v dátach nejaká odchýlka, dostane pacient žiadanku do spánkového laboratória, kde ho vyšetrí presnejšie,“ uviedol Burget.
Parkinsonovu chorobu zatiaľ lekári nevedia vyliečiť, sú ale k dispozícii lieky, ktoré pri včasnom odhalení choroby môžu spomaliť jej priebeh, a pacientom tak predĺžiť život.